Alergie na chlad u dětí. Jak ji rozeznat od nachlazení?

Čemu věnovat pozornost, když projevy rýmy a nachlazení neustupují? Příznaky alergie na chlad totiž bývají velmi podobné.

Respirační potíže, opuchlá červená místa a popraskaná kůže = projev alergie

Pokud respirační potíže přetrvávají, a dokonce se zvětšují při přechodu z tepla do zimy a naopak, dítěti se obtížně dýchá a jeho kůže je popraskaná, napuchlá a svědí, asi se jedná o alergii na chlad. K ujištění před návštěvou alergologa poslouží jednoduchý test.

Alergii indikuje barva nosního sekretu a reakce kůže na kostku ledu

Vezměte kostku ledu a přiložte ji dítěti na kůži. Ideální je vnitřní strana předloktí a postačí doba 20 sekund. V případě alergie místo zrudne, napuchne a do několika minut se můžou objevit pupínky a svědivost. Dalším projevem potvrzujícím alergii na chlad je zbarvení nosního sekretu. Pokud je výtok z nosu čirý, anebo dítě popotahuje nosem, ale nedaří se mu nic vysmrkat, mohlo by jít o alergickou reakci.

Včasná diagnóza a prevence uleví od potíží

Pokud jsou neléčené, obtíže způsobené alergií se často zvětšují. Při podezření proto bezodkladně navštivte ambulanci alergologie. Se stanovenou diagnózou a správnou péčí (vhodné krémy a dostatečné zakrytí oblečením) je alergie na chlad snadno zvládnutelná a nijak nezasahuje do běžného života dítěte.

Máte obavu, že by vaše dítě mohlo trpět alergií na chlad? Objednejte se do ambulance alergologie v MAPO care. Zkušený lékařský tým zodpoví všechny otázky, zhodnotí zdravotní stav dítěte a doporučí postup případné léčby.

Sídlo
Jak se k nám dostanete?

Kliniku MAPO care najdete
v budově Lighthouse Towers
v Praze–Holešovicích

Autem do ulice Jankovcova
s možností parkování za budovou Lighthouse Towers

Tramvají linkou 1, 6, 14 a 25 – zastávka Maniny

Metrem – v blízkosti kliniky se nacházejí tři stanice metra: Palmovka (žlutá linka B), Vltavská (červená linka C) a Nádraží Holešovice červená linka C).
Od metra se svezte tramvají 1, 12 nebo 25.