Návrat do lavic. Pět tipů, jak posílit imunitu dětí!

Léto se blíží ke konci a s prvním zářím se děti vrátí do školek a škol. Dětské kolektivy i změna režimu můžeme být náporem pro jejich organismus. Přečtěte si pět tipů, jak posílit jejich imunitu.

 1. Pestrá a rozmanitá strava

  Děti by měly jíst hodně ovoce, zeleniny, celozrnných potravin, polotučných mléčných výrobků, ryb a drůbeže. Upřednostňujte rostlinné tuky a oleje před živočišnými. Buďte střídmí se sladkostmi a slazenými nápoji. Důležitý je i pitný režim. Děti by měly denně vypít 1,5-2,5 litru denně.

 2. Zdravé hygienické návyky

  Naučte své děti si mýt ruce před a po jídle. Nanést si na ruce dostatečné množství mýdla a 15-30 sekund si je mýt pod teplou vodou. Vysvětlete dětem i používání kapesníků, když jsou nachlazené nebo kýchají. Dejte ale pozor na přehnanou čistotu. Ta imunitě také neprospívá.

 3. Pravidelný spánek a odpočinek

  Unavené a nevyspalé tělo mnohem hůře bojuje s nemocemi. Množství hodin se mění s věkem. U předškolních dětí (3-5 let) platí, že by měly naspat mezi 10 a 13 hodinami. U školáků (6-13 let) se doporučuje 9-11 hodin. Důležitý není jen počet hodin. Kvalitní spánek souvisí i s pravidelností. Naučte je chodit spát a vstávat zhruba ve stejný čas.

 4. Cvičení a pohyb venku

  Dohlédněte na to, aby se vaše dítě aspoň několikrát týdně hýbalo. Nemusí jít o žádné vrcholové sportovní výkony. Úplně stačí, když se proběhnete s míčem, projdete venku nebo si zacvičíte jógu. Existuje celá řada kroužků a týmů, kde se vaše dítě může věnovat sportu a osvojit si k němu pozitivní vztah. Navíc existuje mnoho různých aktivit, které můžete dělat společně, a strávit tak čas se svým dítětem.

 5. Stres

  Dlouhodobý stres má negativní vliv na lidský organismus. Všímejte si u svých dětí příznaků stresu. Může se projevovat bolením hlavy, břicha, poruchami spánku nebo náhlými změnami nálad. Věnujte svým dětem čas. Mluvte s nimi o tom, co je trápí. Věnujte jim individuální pozornost.

S jakýmkoliv dotazem ohledně zdraví vašeho dítěte se neváhejte obrátit na naše lékaře z MAPO care. Rezervujte si termín »

Sídlo
Jak se k nám dostanete?

Kliniku MAPO care najdete
v budově Lighthouse Towers
v Praze–Holešovicích

Autem do ulice Jankovcova
s možností parkování za budovou Lighthouse Towers

Tramvají linkou 1, 6, 14 a 25 – zastávka Maniny

Metrem – v blízkosti kliniky se nacházejí tři stanice metra: Palmovka (žlutá linka B), Vltavská (červená linka C) a Nádraží Holešovice červená linka C).
Od metra se svezte tramvají 1, 12 nebo 25.