Nemocné dítě: kdy léčit doma a kdy vyhledat odborníka?

Přečtěte si, kdy a jak léčit horečku a kašel doma a přitom neohrozit zdraví dítěte.

S horečkou nemusíte hned k doktorovi

Za horečku se považuje tělesná teplota nad 38,5 °C. Sama o sobě je pouze reakcí organismu na nemoc, která se může objevit až po 24 hodinách. I když je zvýšená teplota do 38 °C nepříjemná, neměla by se srážet léky, aby mohlo tělo bojovat s viry a bakteriemi. Dítěti s horečkou dopřejte klid, dostatek tekutin a při zimnici také více tepla zvenčí.

Chladný vzduch na noční dýchací potíže

Virová onemocnění (chřipka) mívají rychlejší nástup než bakteriální (angína, zápal plic). Akutní dýchací potíže se objevují v noci a většinu z nich dokáže zmírnit chladný vzduch. Vyvětrejte v pokoji a případně podávejte protialergické léky.

Při výrazném zhoršení navštivte lékaře

Pokud teplota stoupá i po 24 hodinách, stav dítěte se během 3 dnů nezlepší a přidá se dušnost, průjem nebo zvracení, vyhledejte lékaře. Stejnou důležitost věnujte dráždivému kašli, který vyčerpává a brání dítěti, aby jedlo a pilo. U dětí do 1 roku řešte situaci hned.

Rozhodující je celkový stav

Když dítě komunikuje, má zdravou barvu a přijímá tekutiny, jedná se zpravidla o virózu a návštěva odborníka není nutná. Mezi dalšími nemocnými v čekárně by se navíc oslabený organismus vystavil nákaze obávanější chřipkou. Pokud si nejste jistí, můžete vždy zavolat na lékařskou pohotovost a poradit se.

Registrujte se na webu a navštivte kliniku MAPO care.

Sídlo
Jak se k nám dostanete?

Kliniku MAPO care najdete
v budově Lighthouse Towers
v Praze–Holešovicích

Autem do ulice Jankovcova
s možností parkování za budovou Lighthouse Towers

Tramvají linkou 1, 6, 14 a 25 – zastávka Maniny

Metrem – v blízkosti kliniky se nacházejí tři stanice metra: Palmovka (žlutá linka B), Vltavská (červená linka C) a Nádraží Holešovice červená linka C).
Od metra se svezte tramvají 1, 12 nebo 25.