Neurologie je lékařský obor, který se zabývá diagnózou, terapií a poradenstvím v oblasti nemocí centrálního nervového systému (mozku a míchy), periferních nervů, cévních onemocnění mozku a svalové a kosterní soustavy.
Akutní případy
Neurodegenerativní onemocnění
K neurologickému vyšetření se přistupuje při úrazech hlavy nebo ztrátě vědomí. Na základě vyšetření dojde ke zhodnocení funkce centrálního nervového systému. Neurolog poté podle zjištěných odchylek dokáže určit konkrétní místo, u kterého došlo k poškození. Daná oblast se podrobí dalšímu vyšetření. To je podstatné pro sledování celkového vývoje nemoci.
Cílem neurologického vyšetření je ověřit stav vašeho centrálního nervového systému (mozku a míchy) a periferních nervů. Klíčovou součástí prohlídky je rozhovor s lékařem, který vám odebere anamnézu, a následně provede samotné vyšetření. Při podezření na poruchu funkce nervového systému se neurolog pustí do podrobného zhodnocení aktuálního stavu. Taková situace nastává v případě, kdy má lékař podezření na poruchu funkce nervového systému. Může jít například o pocity brnění, náhlou ztrátu citlivosti nebo obrnu končetin.
Nástrojem pro základní neurologické vyšetření je pouze neurologické kladívko a zkušený pohled lékaře.
Při vyšetření vás lékař nejprve vyzve k provedení snadných pohybových úkonů. Poté na scénu přichází kladívko se štětičkou, které má za úkol zjistit funkci senzitivních nervů. Lékař kromě testování všech vašich smyslů zjišťuje také to, jak vaše tělo reaguje na šlachové reflexy. To vypadá například tak, že vás lékař kladívkem lehce udeří na podkolenní vaz. Touto cestou lze zjistit, zda svaly odpoví a na základě reflexu končetinu vykopnou.