Dětská obezita na vzestupu: Jak upravit jídelníček a nastavit pravidelný režim?

Domácí izolace, nedostatek pohybu a zajídání stresu a nudy jídlem. V České republice přibývá dětí s nadváhou a obezitou raketovým tempem. Jak můžete dětem boj s nezdravým životním stylem ulehčit?

Připravte dítěti snídani a svačinu

Snídaně je základ dne a její vynechání může vést k vlčímu hladu a zvýšené chuti na sladké. K snídani dětem připravte ovesné vločky s bílým jogurtem, čerstvým ovocem a ořechy, případně vsaďte na celozrnný chléb s vajíčkem, sýrem a zeleninou. Školákům pak přihoďte do batohu menší svačinku - porci ovoce nebo tmavé pečivo s cottage sýrem a krůtí šunkou.

Pozor na cukr

Nadměrný příjem cukru vede k problémům s obezitou, kardiovaskulárním onemocněním nebo cukrovce. Denní dávka cukru pro děti ve věku 2-18 let by podle odborníků neměla překročit 25 gramů - tedy asi 6 čajových lžiček cukru. Prvním krokem k jeho snížení je vyměnit slazené nápoje za čistou vodu nebo sodu. Postupně také nahraďte sušenky a čokoládu v dětském jídelníčku za porce ovoce a zeleniny.

Jděte příkladem

Motivujte děti ke zdravému životnímu stylu svým chováním. Dodržujte pravidelný režim a děti vás budou následovat. Ráno si přivstaňte, připravte výživnou snídani, jídlo jezte všichni společně u stolu a pravidelně se hýbejte. Začněte změnu sami u sebe a uvidíte, že vytvoření pozitivních návyků prospěje vám i dětem.

Hlídejte pitný režim dítěte

Dostatečná hydratace je nezbytná pro správné trávení a vstřebávání všech živin. Správný pitný režim dokáže vyvolat pocit sytosti a eliminuje toxiny, které zpomalují spalování. Děti od 4 do 8 let by měly vypít přibližně 1,6 litrů tekutin, ve věku od 9 do 13 let se doporučuje vypít asi 2 litry vody denně a děti nad 14 let by měly přijímat 2 až 2,5 litru vody.

Registrujte se na webu a navštivte kliniku MAPO care.

Sídlo
Jak se k nám dostanete?

Kliniku MAPO care najdete
v budově Lighthouse Towers
v Praze–Holešovicích

Autem do ulice Jankovcova
s možností parkování za budovou Lighthouse Towers

Tramvají linkou 1, 6, 14 a 25 – zastávka Maniny

Metrem – V blízkosti kliniky se nacházejí tři stanice metra: Vltavská, Nádraží Holešovice a Palmovka. Od metra se svezte tramvají číslo 1, 6, 14 a 25 - zastávka – Maniny.