Onemocnění štítné žlázy u dětí. Jaké má projevy a jak se léčí?

Potíže se štítnou žlázou se projevují poruchou růstu, opožděným vývojem nebo třeba poruchou puberty. Velmi důležitá je proto včasná diagnóza. Jak je odhalit?

Štítná žláza ovlivňuje svalstvo, kardiovaskulární systém i růst

Štítná žláza je malý útvar na přední straně krku a svým vzhledem připomíná motýlka. Vytváří hormony nezbytné pro látkovou výměnu a její činnost ovlivňuje kardiovaskulární systém, funkci svalstva a krvetvorbu. Kromě toho má přímý vliv na vývoj mozku a správný růst.

Propuknutí onemocnění zásadně ovlivňují geny

Onemocnění se objevuje zpravidla bez příčiny, ale zásadně k jeho vzniku přispívá genetická zátěž. Pokud se tedy nemoc vyskytla u rodiče či jiného rodinného příslušníka, je riziko, že se přenese i na dítě. O této dispozici je dobré informovat pediatra.

První symptomy onemocnění lze pozorovat už u novorozenců. Dítě je prochladlé, velmi spavé, má pomalou srdeční činnost nebo dlouhodobou novorozeneckou žloutenku. V pozdějším věku se k častým příznakům řadí opoždění vývoje, zpomalení růstu a zhoršené trávení. U starších dětí jsou mimo fyzické projevy patrné také změny psychické, například obtížná koncentrace, problémy s učením a náhlé změny nálad. V období dospívání dítěte bychom měli zpozornět při časté únavě, slabosti svalů a opakující se žaludeční nevolnosti. U dívek, které onemocněním trpí častěji, je varovná také absence menstruace.

Včasná diagnóza pro hladký průběh léčby

Při podezření na onemocnění štítné žlázy je nutné bezodkladně vyhledat lékařskou pomoc. V případě, že se nemoc potvrdí, ale nemusíte propadat panice. V raném stadiu je léčba snadná a nezanechává žádné trvalé následky. Proto se v případě dotazů neváhejte obrátit na naše lékaře, kteří rádi zodpoví vše, co vás ohledně zdraví vašeho dítěte zajímá.

Registrujte se na webu a navštivte kliniku MAPO care.

Sídlo
Jak se k nám dostanete?

Kliniku MAPO care najdete
v budově Lighthouse Towers
v Praze–Holešovicích

Autem do ulice Jankovcova
s možností parkování za budovou Lighthouse Towers

Tramvají linkou 1, 6, 14 a 25 – zastávka Maniny

Metrem – V blízkosti kliniky se nacházejí tři stanice metra: Vltavská, Nádraží Holešovice a Palmovka. Od metra se svezte tramvají číslo 1, 6, 14 a 25 - zastávka – Maniny.